fbpx
Przejdź do treści

Jaka moc instalacji?

Na początku potrzebujesz wiedzieć jakie masz zużycie prądu. Najprościej sprawdzisz pobór energii na Twoich rachunkach za okres przynajmniej ostatniego roku. 

W Polsce przyjmuje się, że z 1 kWp właściwie zamontowanej instalacji osiąga się uzysk na poziomie 780-1150 kWh. Wspomniany uzysk jest bezpośrednio związany z lokalizacją miejsca inwestycji, kątem nachylenia paneli i odchyleniem ich położenia od kierunku południowego. Ogólnie dla Polski przyjmuje się za odpowiedni kąt nachylenia paneli rzędu 30-40°, a najkorzystniejszy kierunek montażu – południowy. Uzysk z 1kWp instalacji skierowanej na południe szacujemy na poziomie 990 kWh, kierunek wschód-zachód pogarsza uzyski do około 780 kWh, gruntowe instalacje dają natomiast osiągi w granicach 1025 do 1150 kWh dla paneli bifacjalnych rocznie. Najważniejszym jednak czynnikiem jest poprawność montażu instalacji fotowoltaicznej.

Wydawałoby się, że wystarczy dobrać moc paneli w stosunku do zużycia. Jednak nie mamy pewności jakie będzie Twoje zużycie energii kilka lat ani jak się będzie kształtowała Twoja autokonsumpcja.  Dodatkowo weź pod uwagę, że znakomita część właścicieli domów decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania nieruchomości na pompy ciepła, wielu zakłada w domach klimatyzacje a samochody elektryczne są także coraz popularniejsze. Jest bardzo możliwe, że wkrótce i Ty zechcesz skorzystać z tych rozwiązań a to podniesie Twoje zapotrzebowanie na prąd. Dlatego też przy aktualnie obowiązującym systemie rozliczeń można pomyśleć o instalacji uwzględniającej przyszłe inwestycje.

W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest często kontakt z profesjonalnym doradcą, który dopasuje najwłaściwsze rozwiązanie dla Ciebie.

Jeśli chcesz teraz uzyskać informacje o potrzebnej mocy dla Twojej instalacji zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszej firmy.