Rodzaje paneli fotowoltaicznych
PANELE MONOKRYSTALICZNE
PANELE POLIKRYSTALICZNE
PANELE
AMORFICZNE
PANELE
CDTE
PANELE
CIGS
Panele monokrystaliczne
Są wykonane z jednego dużego kryształu krzemu. Mają czarną barwę z widocznymi kropkami. Ich zaletą jest osiąganie wysokiej sprawności na poziomie 14-25%. Zwykle wykazują się lepszą jakością wykonania niż pozostałe rodzaje ogniw. Do uzyskania wymaganej ilości prądu potrzeba zainstalować mniejszą ilość paneli, co jest zwłaszcza istotne przy ograniczonej powierzchni. Ogniwa monokrystaliczne lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami niż polikrystaliczne. W ich kształcie charakterystyczne są ścięte rogi, co wynika z procesu produkcji.

Full black
Dodatkowo możesz zdecydować się na ogniwa monokrystaliczne typu Full Black, które ze względu na elegancki wygląd za sprawą głębokiego czarnego koloru pozbawionego kropek, podnoszą znacząco estetykę instalacji. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu ogniwa oznaczają się minimalnie niższą sprawnością.

Half Cut
Problemem przy wyborze miejsca instalacji są występujące zacienienia, które obniżają uzysk. Każdy panel instalacji pracuje z mocą jaką osiąga najsłabsze ogniwo. W takiej sytuacji warto zdecydować się na ogniwa monokrystaliczna typu Half Cut. Jak sama nazwa wskazuje są one podzielone na dwie części, co skutkuje zmniejszeniem start poprzez odcięcie zacienionej części paneli. Innym rozwiązaniem jest stosowanie tak zwanych mikroinwerterów zmniejszających wpływ nieco słabszych paneli na uzysk z instalacji.

Glass-Glass
Wśród różnych rodzajów paneli istnieją ogniwa typu Glass-Glass – czyli po krótce podwójnie przeszklone. Podczas gdy tradycyjne panele są od spodu pokryte folią tedlar a wierzch pokrywa szkło hartowane – w ogniwach typu glass-glass obie strony są zabezpieczone szkłem. Pozwala to na zmniejszenie wrażliwości chemicznej (na przykład na terenach o dużej wilgotności, zasoleniu, zanieczyszczeniu powietrza), zwiększa wytrzymałość na obciążenie śniegiem a także zwykle przekłada się to na dłuższą gwarancję na uzysk oraz żywotność. Zastosowanie drugiej szyby w konstrukcji tego typu paneli podwyższa ich ciężar – a także cenę. Panele te przepuszczają światło, co daje ciekawe efekty wizualne w przypadku wykorzystania ich jako pokrycie wiat.

Moduły tego typu doskonale współdziałają z technologią Bifacial. Moduły takie posiadają – w odróżnieniu od tradycyjnych paneli – dwie strony aktywne, czyli produkują energię zarówno przednią jak i tylną częścią. Pozwala to oczywiście na znaczne zwiększenie wydajności każdego modułu. Można szacunkowo przyjąć, że panele takie zamontowane na gruncie lub na dachu płaskim na konstrukcji (usytuowane na południe) są w stanie podnieść wydajność całej instalacji w granicach 10-15%. Decydując się na panele bifacjalne warto umieścić konstrukcję na odpowiednim podłożu. Różne materiały mają inną zdolność do odbijania światła, co wyrażone jest tzw. wskaźnikiem Albedo. I tak wskaźnik ten kształtuje się w przybliżeniu następująco:
-trawnik : do 25 %
-beton malowany na biało: do 80%
-biały żwirek: do 50%
-biały piasek: do 60%
-śnieg : do 95%

Panele polikrystaliczne
Tworzy się je poprzez krystalizację kilku bloków krzemu, co jest procesem bardzo tanim. Stąd ten rodzaj paneli jest tańszy niż monokrystaliczne. Jednak im mniej kryształów w panelu, tym więcej prądu wytwarza ogniwo. Tak więc sprawność paneli polikrystalicznych waha się w przedziale 14-18%. Mają wyraźny niebieski odcień oraz idealny kształt kwadratu.
Można w zasadzie odnaleźć na rynku zarówno poli- jak i monokrystaliczne panele pozwalające na jednakowe uzyski. Pomimo znacznie niższego kosztu paneli polikrystalicznych (co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji) niż ich największego konkurenta – paneli monokrystalicznych, wielu inwestorów decyduje się na zakup tych drugich. Wszystko za sprawą dwóch elementów: wyglądu instalacji oraz sprawności. Panele stają się widoczną częścią dachu i w opinii wielu osób niebieski, błyszczący odcień paneli polikrystalicznych nie komponuje się z elementami domu i jest skutecznym argumentem zniechęcającym do ich wyboru. Większa sprawność ogniw monokrystalicznych zaś jest o tyle istotna, że w praktyce mało kto dysponuje swobodną przestrzenią, na której montujemy instalację lub inaczej: rosnące potrzeby energetyczne gospodarstw przekładają się na chęć pozyskania jak największych uzysków na dostępnej przestrzeni pod instalację.

Panele amorficzne
Zbudowane są z bezpostaciowego, niewykrystalizowanego krzemu, mają też niską sprawność – w granicach 6-10%.

Panele CDTE
Budowa tych modułów oparta jest na tellurku kadmu CdTe, osiągają sprawność 10-12%.

Panele CIGS
Tworzy je mieszanina miedzi, indu, galu, selenu. Sprawność modułów to 12-14%.
