fbpx
Przejdź do treści

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

PANELE MONOKRYSTALICZNE

PANELE POLIKRYSTALICZNE

PANELE
AMORFICZNE

PANELE
CDTE

PANELE
CIGS

Panele monokrystaliczne

Są wykonane z jednego dużego kryształu krzemu. Mają czarną barwę z widocznymi kropkami. Ich zaletą jest osiąganie wysokiej sprawności na poziomie 14-25%. Zwykle wykazują się lepszą jakością wykonania niż pozostałe rodzaje ogniw. Do uzyskania wymaganej ilości prądu potrzeba zainstalować mniejszą ilość paneli, co jest zwłaszcza istotne przy ograniczonej powierzchni. Ogniwa monokrystaliczne lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami niż polikrystaliczne. W ich kształcie charakterystyczne są ścięte rogi, co wynika z procesu produkcji.

panele folwarczne

Full black

Dodatkowo możesz zdecydować się na ogniwa monokrystaliczne typu Full Black, które ze względu na elegancki wygląd za sprawą głębokiego czarnego koloru pozbawionego kropek, podnoszą znacząco estetykę instalacji. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu ogniwa oznaczają się minimalnie niższą sprawnością.

panele folwarczne

Half Cut

Problemem przy wyborze miejsca instalacji są występujące zacienienia, które obniżają uzysk. Każdy panel instalacji pracuje z mocą jaką osiąga najsłabsze ogniwo. W takiej sytuacji warto zdecydować się na ogniwa monokrystaliczna typu Half Cut. Jak sama nazwa wskazuje są one podzielone na dwie części, co skutkuje zmniejszeniem start poprzez odcięcie zacienionej części paneli. Innym rozwiązaniem jest stosowanie tak zwanych mikroinwerterów zmniejszających wpływ nieco słabszych paneli na uzysk z instalacji.

panele-half-cut

Glass-Glass

Wśród różnych rodzajów paneli istnieją ogniwa typu Glass-Glass – czyli po krótce podwójnie przeszklone. Podczas gdy tradycyjne panele są od spodu pokryte folią tedlar a wierzch pokrywa szkło hartowane – w ogniwach typu glass-glass obie strony są zabezpieczone szkłem. Pozwala to na zmniejszenie wrażliwości chemicznej (na przykład na terenach o dużej wilgotności, zasoleniu, zanieczyszczeniu powietrza), zwiększa wytrzymałość na obciążenie śniegiem a także zwykle przekłada się to na dłuższą gwarancję na uzysk oraz żywotność. Zastosowanie drugiej szyby w konstrukcji tego typu paneli podwyższa ich ciężar – a także cenę. Panele te przepuszczają światło, co daje ciekawe efekty wizualne w przypadku wykorzystania ich jako pokrycie wiat.

panele folwarczne Glass-glass

Moduły tego typu doskonale współdziałają z technologią Bifacial. Moduły takie posiadają – w odróżnieniu od tradycyjnych paneli – dwie strony aktywne, czyli produkują energię zarówno przednią jak i tylną częścią. Pozwala to oczywiście na znaczne zwiększenie wydajności każdego modułu. Można szacunkowo przyjąć, że panele takie zamontowane na gruncie lub na dachu płaskim na konstrukcji (usytuowane na południe) są w stanie podnieść wydajność całej instalacji w granicach 10-15%. Decydując się na panele bifacjalne warto umieścić konstrukcję na odpowiednim podłożu. Różne materiały mają inną zdolność do odbijania światła, co wyrażone jest tzw. wskaźnikiem Albedo. I tak wskaźnik ten kształtuje się w przybliżeniu następująco:

-trawnik : do 25 %
-beton malowany na biało: do 80%
-biały żwirek: do 50%
-biały piasek: do 60%
-śnieg : do 95%

rysunek odbicia wiata od paneli

Panele polikrystaliczne

Tworzy się je poprzez krystalizację kilku bloków krzemu, co jest procesem bardzo tanim. Stąd ten rodzaj paneli jest tańszy niż monokrystaliczne. Jednak im mniej kryształów w panelu, tym więcej prądu wytwarza ogniwo. Tak więc sprawność paneli polikrystalicznych waha się w przedziale 14-18%. Mają wyraźny niebieski odcień oraz idealny kształt kwadratu.

Można w zasadzie odnaleźć na rynku zarówno poli- jak i monokrystaliczne panele pozwalające na jednakowe uzyski. Pomimo znacznie niższego kosztu paneli polikrystalicznych (co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji) niż ich największego konkurenta – paneli monokrystalicznych, wielu inwestorów decyduje się na zakup tych drugich. Wszystko za sprawą dwóch elementów: wyglądu instalacji oraz sprawności. Panele stają się widoczną częścią dachu i w opinii wielu osób niebieski, błyszczący odcień paneli polikrystalicznych nie komponuje się z elementami domu i jest skutecznym argumentem zniechęcającym do ich wyboru. Większa sprawność ogniw monokrystalicznych zaś jest o tyle istotna, że w praktyce mało kto dysponuje swobodną przestrzenią, na której montujemy instalację lub inaczej: rosnące potrzeby energetyczne gospodarstw przekładają się na chęć pozyskania jak największych uzysków na dostępnej przestrzeni pod instalację.

panele polikrystaliczne

Panele amorficzne

Zbudowane są z bezpostaciowego, niewykrystalizowanego krzemu, mają też niską sprawność – w granicach 6-10%.

panele folwarczne

Panele CDTE

Budowa tych modułów oparta jest na tellurku kadmu CdTe, osiągają sprawność 10-12%.

panele folwarczne woltberg

Panele CIGS

Tworzy je mieszanina miedzi, indu, galu, selenu. Sprawność modułów to 12-14%.

panele folwarczne woltberg